Kraków, Polska    507 737 379    maminka@maminka.pl

Dziadkowie uwielbiają laurki i inne prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuki. A i rodzice mogą na takich prezentach zyskać, jeśli odrobinkę się zaangażują. Bo co najlepiej pamięta się z dzieciństwa? Chwile, w których robiło się coś wspólnie z mamą albo tatą.

W instrukcji opisuję, jak przygotować ramkę pod najbardziej popularny format zdjęcia, jakim jest 10x15 cm, ale oczywiście możecie przygotować ramkę pod inny format zdjęcia, po prostu zmieniając wymiary.

Potrzebujecie:

  • zdjęcie 10x15 cm,
  • karton lub tekturę (ewentualnie blok techniczny biały lub kolorowy),
  • nożyk do tapet i/lub nożyczki,
  • deskę kuchenną (do wycięcia ramki nożykiem do tapet),
  • klej typu magic (dostępny w pasmanteriach),
  • farby plakatowe lub inne,
  • kredki lub pisaki,
  • rzeczy do dekoracji kartki wg uznania (kolorowe sznurki, bibułki, pestki dyni, gazety),
  • opcjonalnie: rzep do ubrań, ok. 1 cm (dostępny w pasmanteriach).

Do dzieła:
1. Ramkę możecie wykonać w wersji z passe-partout lub bez niego. Passe-partout to biała ramka, która ma za zadnie wyeksponować zdjęcie w ramce. Do wycięcia możecie użyć nożyczek lub nożyka do tapet.

Jeśli użyjecie nożyka do tapet: na kartonie/tekturze odrysujcie zdjęcie 10x15 cm (w przypadku ramki z passe-partout) lub narysujcie prostokąt o wymiarach 9x13 cm (w przypadku ramki bez passe-partout). Do tak powstałego prostokąta dodajcie po ok. 2 cm z każdej strony (do ramki z passe-partout) lub ok. 2,5 cm (do ramki bez passe-partout), aby uzyskać ramkę o całkowitym wymiarze ok. 14x19 cm. Powstały kształt wytnijcie nożykiem.

Jeśli użyjecie nożyczek: z tektury wytnijcie 4 paski: 2 w wymiarze 14x2 cm i 2 w wymiarze 19x2 cm (dla ramki z passe-partout) lub w wymiarze 14x3 cm i 19x3 cm (dla ramki bez passe-partout) i sklejacie tak, aby powstała ramka.

 

biale

 

2. Ramkę ozdóbcie wedle upodobań, na przykład farbami, pestkami dyni, gazetami… Naprawdę każdy pomysł jest dobry! Można nawet zostawić surowy karton. Jeśli zdecydujecie się na pestki dyni, to ramkę posmarujcie grubą ilością kleju typu magic, a następnie ułóżcie pestki według uznania. Klej dość długo schnie, ale po wyschnięciu zrobi się przezroczysty, więc nie martwcie się, że ramka będzie zabrudzona. Naklejone na ramkę pestki należy zostawić na kilka godzin do wyschnięcia, a najlepiej nawet na całą noc.
Poniżej pestki dyni z widocznym klejem (świeżym – biały kolor) naklejone na kartonową ramkę.

kolorowe

3. Aby zrobić passe-partout, z białej kartki z bloku technicznego wytnijcie 4 paski: 2 o wymiarze 18x1,5 cm i 2 o wymiarze 13x1,5 cm, po czym sklejcie je tak, aby powstała ramka. Posmarujcie ramkę z kartonu klejem z nieudekorowanej strony i wklejcie w nią otrzymaną białą ramkę tak, aby w okienku po drugiej stronie widoczne było białe obramowanie o szerokości 0,5 cm z każdej strony.
Poniżej ramki bez i z passe-partout.

adasi-zosia-2

4. Taśmą bezbarwną przyklejcie zdjęcie do ramki.

5. Kartkę z bloku technicznego zegnijcie na pół i wytnijcie z niej prostokąt o wymiarach 14x19 cm, tak aby po odcięciu zbędnych kawałków uzyskać rozkładalną kartkę, w środku której można coś namalować czy napisać życzenia. Jako że kartka posłuży jako podpórka do ramki, zanim zaczniecie ozdabianie, warto przymierzyć ją do ramki, aby życzenia czy rysunki były w odpowiednim miejscu i napisane w dobrą stronę.

untitled-1

6. Zastanówcie się, czy ramka będzie wisieć na ścianie, czy raczej stać na półce. Jeśli będzie wisieć, to teraz jest dobry moment na przyklejenie z tyłu ramki haczyka, na przykład ze skręconego sznureczka lub papieru. Dodatkowo w miejscu otwierania kartki można przykleić rzep, który zabezpieczy kartkę przed samoczynnym rozłożeniem się.

zosia

7. Do ramki z tyłu przyklejcie kartkę z życzeniami. Dokładnie sprawdźcie, czy z przodu nic nie wystaje i czy kartka po rozłożeniu będzie mogła posłużyć za stojak do ramki.

Przykłady zdobień:
koncowe-kartki

I już! Samodzielnie wykonana ramka jest gotowa. Bawcie się świetnie, a jeśli chcesz, to w komentarzu pochwal się efektami i reakcją bliskich na ten wyjątkowy prezent! :)

 

error: Content is protected !!