tytulowe-na-bloga-dociete

Dziadkowie uwielbiają laurki i inne prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuki. A i rodzice mogą na takich prezentach zyskać, jeśli odrobinkę się zaangażują. Bo co najlepiej pamięta się z dzieciństwa? Chwile, w których robiło się coś wspólnie z mamą albo tatą.

W instrukcji opisuję jak przygotować ramkę pod najbardziej popularny format zdjęcia jakim jest 10x15.
Oczywiście można przygotować ramkę pod inny format zdjęcia – wystarczy samodzielnie dobrać inne wymiary.

Potrzebujemy:

  • zdjęcie 10x 15,
  • karton lub tekturę, ewentualnie blok techniczny biały lub kolorowy,
  • nożyk do tapet i/lub nożyczki,
  • deskę kuchenną (do wycięcia ramki nożykiem do tapet),
  • klej typu magic (dostępny w pasmanteriach),
  • farby plakatowe lub inne,
  • kredki/pisaki,
  • rzeczy do dekoracji kartki wg uznania (kolorowe sznurki, bibułki, pestki dyni, gazeta),
  • opcjonalnie: rzep do ubrań z pasmanterii ok. 1cm.

Zaczynamy:
1. Ramkę można wykonać w wersji z passepartout i bez passepartout.  Passepartout to biała ramka, która ma za zadnie wyeksponować zdjęcie w ramce. Do wycięcia możemy użyć nożyczek lub nożyka do tapet.
W obydwu przypadkach wykonanie będzie troszkę inne.

Jeśli używamy nożyka do tapet, na kartonie/tekturze odrysowujemy zdjęcie 10x15cm (w przypadku ramki z passepartout), lub rysujemy prostokąt o wymiarach 9x13cm (w przypadku ramki bez passepartout). Do tak powstałego prostokąta dodajemy po ok. 2cm z każdej strony, (do ramki z passepartout) lub ok. 2,5 cm (do ramki bez passepartout) aby uzyskać ramkę o całkowitym wymiarze 14x19cm. Powstały kształt wycinamy nożykiem.

Jeśli używamy nożyczek, z tektury wycinamy 4 paski: dwa w wymiarze 14x2cm i dwa w wymiarze 19x2cm (dla ramki z passepartout) lub w wymiarze 14x3cm i 19x3cm (dla ramki z passepartout) i sklejamy tak, aby powstała ramka.

 

biale

 

2. Ozdabiamy ramkę wedle upodobań, na przykład farbami, pestkami dyni, gazetami (każdy pomysł jest dobry). Można też zostawić surowy karton. Jeśli zdecydujemy się na pestki dyni, ramkę należy posmarować grubą ilością kleju typu magic i układać pestki wg. uznania. Klej dość długo schnie, ale po wyschnięciu zrobi się przezroczysty, więc nie ma obawy, że ramka będzie zabrudzona od kleju. Naklejone pestki na ramkę najlepiej zostawić na kilka godzin do wyschnięcia (najlepiej na całą noc).
Poniżej pestki dyni z widocznym klejem (świeżym/biały kolor) naklejone na kartonową ramkę.

kolorowe

3. Aby zrobić passe-partout, z białej kartki z bloku technicznego wycinamy 4 paski: dwa o wymiarze 18x1,5cm i dwa o wymiarze 13x1,5cm i sklejamy tak, aby powstała ramka. Smarujemy ramkę z kartonu klejem z nieudekorowanej strony i wklejamy w nią otrzymaną białą ramkę tak, aby w okienku bo drugiej stronie widoczne było białe obramowanie o szerokości 0,5 cm z każdej strony.
Poniżej ramka bez passe-partout i z passe-partout.

adasi-zosia-2

4. Taśmą bezbarwną przyklejamy zdjęcie do ramki.

5. Kartkę z bloku technicznego zginamy na pół i wycinamy z niej prostokąt o wymiarach 14x19cm tak aby po odcięciu zbędnych kawałków uzyskać rozkładalną kartkę, w środku której można coś namalować i napisać życzenia. Jako, że kartka posłuży jako podpórka do ramki, zanim zaczniemy ozdabianie, warto przymierzyć ją do ramki, aby życzenia czy rysunki były w odpowiednim miejscu i w odpowiednią stronę.

untitled-1

6. Zastanówcie się, czy ramka będzie wisieć na ścianie, czy raczej stać na półce. Jeśli będzie wisieć teraz jest dobry moment na przyklejenie z tyłu ramki haczyka, na przykład ze skręconego sznureczka lub papieru. Dodatkowo w miejscu otwierania kartki można przykleić rzep, który zabezpieczy kartkę przed niepotrzebnym rozkładaniem się.

zosia

7. Do ramki z tyłu przyklejcie kartkę z życzeniami. Dokładnie sprawdźcie czy z przodu nic nie wystaje i czy kartka po rozłożeniu będzie mogła posłużyć za stojak do ramki.

Przykłady zdobień:
koncowe-kartki

Gotowe :) Życzę dobrej zabawy i dużo radości z prezentu :).

 

error: Content is protected !!